80% учасників держзакупівель задоволені електронними майданчиками prozorro

Трансперенсі Інтернешнл Україна представила результати дослідження «іншу сторону система ProZorro: українські підприємці довіряють державним закупівлям?» Для його проведення аналітики провели опитування 599 учасників закупівель в ProZorro і проаналізували діяльність учасників системи держзакупівель за останні три роки.

За даними опитування, 54% учасників в цілому задоволені роботою системи ProZorro. Учасники добре відгукувалися про взаємодію з електронними майданчиками. 80% респондентів задоволені своєю роботою на електронних майданчиках ProZorro, 70% — зручністю пошуку тендерних пропозицій, 79% — подачею тендерних пропозицій. Крім того, 63% підприємців реєструються на декількох платформах одночасно, що свідчить про наявність конкуренції між платформами на ринку.

«Електронні платформи є незамінним елементом екосистеми державних закупівель ProZorro. Вони не тільки забезпечують рівний доступ бізнесу до тендерів, але і розробляють зручний інтерфейс, підтримують учасників і вносять свій внесок в підтримку комплексної ІТ-інфраструктури ProZorro. Як показало опитування, бізнес в основному задоволений роботою електронних майданчиків.

Це різко контрастує з намірами деяких депутатів Народної партії, таких як Олександр Дубинський, які хочуть їх скасувати

Крім того, в ході дослідження були в явлені деякі досі невирішені проблеми сектора державних закупівель, які відлякують підприємців: дискримінація, безкарність закуповують організацій та ін. «каже директор програми інноваційних проектів Іван Лахтіонов (докладніше з цією інформацією можна ознайомитися тут: https://sale.ueex.com.ua/filter/write-off-resources-of-the-government-reserve.

24% опитаних стверджують, що особисто стикалися з корупцією під час роботи з системою ProZorro, 19% знають людей, які стикалися. 41% людей кажуть, що вони ніколи не стикалися з корупцією в ProZorro. Цікаво, що відсоток людей, які ніколи не стикалися з корупцією в сфері держзакупівель, виріс на 9% після впровадження ProZorro.

Найбільш поширеними проблемами, з якими стикається бізнес в сфері державних закупівель, є наступні: дискримінаційні вимоги в конкурсній документації (69,9%), вимоги надати непотрібні документи (68,1%), необгрунтована відмова від тендерної пропозиції (55,8%). 84% учасників вважають, що відповідальність закуповують організацій за порушення у сфері державних закупівель повинна бути вище.

В цілому за три роки існування Прозоро були укладені угоди на 3,44 трлн грн

За цей час в конкурсних торгах на ProZorro взяли участь 90 000 учасників.

Нагадаємо, що недавно Президент підписав нову редакцію закону «Про державні закупівлі», яка вступить в силу вже через півроку. Згідно з новим законом, всі закупівлі від 50 тис. Грн (зараз-200 тис. Грн) будуть проводитися через систему ProZorro, що дозволить пролити світло на більш ніж чверть мільйона тендерів на рік. Крім того, новий закон дозволить удосконалити процедуру оскарження торгів і ввести персональну відповідальність уповноважених осіб закуповують організацій за порушення законодавства.

Менш ніж через три роки, коли Україна все ще перебуває в розпалі економічної кризи і конфлікту, що триває, продажу через ProZorro.Продажі принесли 14 мільярдів гривень (більше 500 мільйонів доларів США) доходу, згідно з даними модуля бізнес-аналітики системи в березні 2019 року. Тільки при приватизації система за півроку справила більше, ніж сума, зібрана за рахунок звичайних приватизаційних продажів в Україні за попередні чотири роки.

В системі налічується більше 600 продавців і 11 000 учасників торгів, і для завершення угоди після успішного аукціону потрібно в середньому півтора місяці. У той час як більшість покупців-українці, кілька великих покупок були зроблені іноземцями. Одна велика міжнародна продаж, наприклад, була німецькою компанією, яка купила феросплав у державного підприємства приблизно за 1 мільйон доларів.

Related Post